Jaká kritéria musí splňovat okna pro pasivní domy?

Na co se zaměřit při výběru?

Aby mohla být stavba schválena jako pasivní dům, je potřeba aby splňovala přesně daná kritéria. Základní hodnoty uvádí norma ČSN 73 0540 týkající se maximální spotřeby tepla a energie a také vzduchotěsnosti budovy, na které mají svůj podíl i plastová okna.

S okny pro pasivní dům musí počítat již předprojektová příprava

Hlavní rozdíl mezi návrhem vhodných okenních systémů pro běžné a pro pasivní domy je již v předprojektové přípravě. Příprava zahrnuje energetický audit, ale také prověření parametrů týkajících se osvitu budovy. Díky tomu je možné dům osadit izolačními okny s takovou výplní, která bude zohledňovat nejen energetické úspory, reálné zisky sluneční energie, ale také světelný komfort v interiéru.

Energetický audit se provádí „na míru“ každému domu a není možné jej aplikovat paušálně na všechny pasivní domy. Cílem je udržet maximum energie uvnitř domu, což vyžaduje vhodnou tepelnou izolaci skla a splnění kritéria perfektního utěsnění, které se následně měří blower-door testem.

Co je to blower-door test

Jde o detekční metodu na zjišťování vzduchotěsnosti obálky budovy. Díky testu vzduchotěsnosti stavby se zjišťuje energetická náročnost domu. Dokáže odhalit vady vzudchotěsnosti oken, stěn a střechy, které vedou k velkým únikům tepla, a tím i k větší náročnosti na vytápění.

Vlastnosti izolačních oken

Aby se okna mohla stát součástí projektu, musí splňovat normu, která vyžaduje splnění parametru tepelného prostupu pro celé okno v hodnotě Uw ˂ 0,8 W/m2K. Tato hodnota je výsledkem dvou důležitých faktorů, kterými jsou funkční vlastnosti rámu a použité zasklení. Izolační okna musí splňovat nejvyšší třídu průvzdušnosti 4, což je průvzdušnost minimální.  Z hlediska tepelně-izolačních vlastností není důležité, pro jaký výrobní materiál oken se rozhodnete, jelikož každý materiál (plast, dřevo, hliník) má své výhody a nevýhody.

Důležitý je také prostup světla a solární zisky. Solární zisky přispívají k eliminaci tepelných ztrát objektu. Okna s kladnou bilancí dokážou přijmout více energie, než jimi unikne. V kombinaci se správným stíněním dochází k eliminaci přebytečných zisků sluneční energie.

Samozřejmě je důležité, aby výroba oken byla kvalitní, údržba jednoduchá, aby okna měla atraktivní design a nekondenzovala na nich voda. O rosení oken jsme se rozepsali v tomto článku.

Osazení oken

Aby izolační okna dobře plnila svoji funkci, je vyžadováno správné usazení a utěsnění do obvodového pláště domu. Okno se usazuje do izolačního prostředí, nikoliv do zdiva nebo betonového monolitu. Důležité je, aby okno nejen těsnilo, ale mělo také dobrou mechanickou stabilitu. Neméně podstatné je také utěsnění připojovací spáry, na které se používají speciální těsnicí pásky, jež zevnitř fungují jako parozábrana. Z vnější strany umožní vzdušnou vlhkost odvádět směrem ven a zamezí vniknutí vody dovnitř. Osazení doporučujeme přenechat odborníkům. Profesionálové od nás vám zaručí, že okna budou správně usazena, ukotvena a utěsněna.

Pokud vás zajímá ceník izolačních plastových oken, podívejte se na jejich cenovou kalkulaci zde.

 


  • Komerční budova, Kostky Pb, Příbram

    Komerční budova
    Kostky Pb, Příbram

  • Komerční budova, Czech Computer s.r.o., Příbram

    Komerční budova
    Czech Computer s.r.o., Příbram

  • Veřejná budova, Mateřská škola, Jince

    Veřejná budova
    Mateřská škola, Jince

  • Bytový dům, SVJ Kordačova, Kladno

    Bytový dům
    SVJ Kordačova, Kladno

ostatní reference