Proč vítězí 5komorová plastová okna?

Kolik komor má v dnešní době takové průměrně drahé a průměrně dobré okno?

V nabídce českých firem včetně Oknoplastiku najdete plastová okna nejčastěji s pětikomorovým a šestikomorovým profilovým systémem.

Můžete se setkat i se sedmikomorovým, nebo dokonce osmikomorovým systémem. Ale ne nadarmo se říká: Co je moc, to je moc.

Zbytečně vyhozené peníze za mnoho komor

Kdysi se počtu komor v profilech oken přikládala vysoká hodnota, možná to byl dokonce pro mnohé rozhodující faktor. Lidé byli ochotni platit více za více komor. Největší hledači pátrali na trhu po nejvyšším možném počtu komor a okna s tímto profilem si zakoupili. Díky informační osvětě však už většina zákazníků tuší, že počet komor svou roli má, ale není rozhodující.

Když je to více o statice než o ekonomice

Z celé diskuze o nejvhodnějším počtu komor nakonec vzešla napříč historií jako vítěz pětikomorová okna.

V historii byla totiž plastová okna na samém počátku z tříkomorových profilů. Ale zjistilo se, že okna nemají dobrou statiku. Proto se přidala další komora. Čtyřkomorová okna už splňovala požadavky kladené na statiku, ale i přesto bylo co vylepšovat. Nakonec tedy vznikla okna pětikomorová.

Pětikomorová okna odpovídají všem nárokům, ať už na statiku, tak například na tepelně-izolační vlastnosti. Navíc jsou vyvážená, protože se ocelová výztuž nachází ve středové komoře, která je z každé strany obklopena dalšími dvěma komorami.

Průměrná stavební hloubka takového okna je přibližně 70–75 mm.

 


 • Komerční budova, Kostky Pb, Příbram

  Komerční budova
  Kostky Pb, Příbram

 • Komerční budova, Czech Computer s.r.o., Příbram

  Komerční budova
  Czech Computer s.r.o., Příbram

 • Veřejná budova, Mateřská škola, Jince

  Veřejná budova
  Mateřská škola, Jince

 • Bytový dům, SVJ Kordačova, Kladno

  Bytový dům
  SVJ Kordačova, Kladno

ostatní reference