Tříkomorová okna jsou přežitek

Tříkomorová okna jsou přežitek, nebo se ještě vyrábějí?

Komory nejsou jen v plastových oknech. Je ale velký rozdíl mezi komorami v oknech plastových a komorami v oknech hliníkových. Pokud teď přemýšlíte nad tím, že jsou ještě dřevěná okna, tak máte dobrý postřeh, ale nezmiňujeme je z jednoho podstatného důvodu – dřevěná okna nemají žádné komory.

Rozdíl mezi tříkomorovým profilem u hliníkových a plastových oken

Hliníková okna mají standardně tříkomorový systém, plastová okna mají od 3 do 8 komor.

U hliníkových oken jsou 3 komory zcela dostačující, neboť díky speciální konstrukci splňují tato okna nejvyšší nároky na tepelnou izolaci.

3 komory nemusí být nutně nejméně

U plastových oken je však situace opačná. Profily plastových oken u 3 komor začínají a za nejlepší jsou považovány ty profily, které mají nejvíce komor. V současné době tedy osmikomorové.

Počet komor nikdy neberte jako jednoduchý ukazatel, který vám napoví víc o kvalitě okna. Počet komor je sice v profilu přesně uváděný údaj, ale víte, jakou minimální velikost musí mít komora? Nebo snad jak komoru změřit?

Stavební hloubka je hodnotná informace

Může se vám stát, že pětikomorový profil bude mít stejnou stavební hloubku, jakou má třikomorový profil. Jen u něj byly zmenšeny komory. Stavební hloubka by vás měla tedy zajímat mnohem více než počet komor.

Proč jsou 3 komory málo, a nejsou proto k sehnání

U nás v Oknoplastiku plastová okna s třikomorovým systémem nenajdete. Daný počet komor považujeme i my za skutečně málo. Okenní profily plastových oken s 3 komorami nemohou konkurovat izolačním vlastnostem profilů s více komorami.

 


 • Komerční budova, Kostky Pb, Příbram

  Komerční budova
  Kostky Pb, Příbram

 • Komerční budova, Czech Computer s.r.o., Příbram

  Komerční budova
  Czech Computer s.r.o., Příbram

 • Veřejná budova, Mateřská škola, Jince

  Veřejná budova
  Mateřská škola, Jince

 • Bytový dům, SVJ Kordačova, Kladno

  Bytový dům
  SVJ Kordačova, Kladno

ostatní reference