Jak vybírat okenní parapety?

Jak moc jsou parapety u oken důležité? Není to jen okrasa a zbytečný další výdaj k novým oknům?

Přestože je estetická funkce parapetu důležitá, není jediná. Parapet není jen okrasný prvek, kterým můžete doplnit nová okna. Ať už venkovní parapety, nebo vnitřní parapety, oba typy mají důležitou roli.

Parapety by měly ladit s okolím a dobře vypadat

Když si objednáváte nová okna, vybíráte si nejčastěji jejich dekor tak, aby ladil s fasádou domu nebo s vybavením interiéru. A u parapetů to není jiné. Taky chcete, aby ladily se vším okolo. V sortimentu Oknoplastiku najdete parapety mnoha barev, odstínů a vzorů. Mezi nejžádanější dekory patří imitace mramoru a dřeva.

Dekor dřeva vám někdy nestačí a chcete víc

Jelikož chcete mít krásná nejen okna, ale také pohled na ně, vrháte se často do role zahrádkáře. Na parapety proto umisťujete z vnější strany truhlíky s muškáty či pelargoniemi, v interiéru naopak květináče s pokojovými květinami, vázy s řezanými květinami a jiné dekorace.

S krášlením oken a jejich blízkého okolí to ale nepřehánějte. Může se vám totiž stát, že kvůli květinám na oknech neuvidíte skrze okna ven. Rosení oken a s ním spojené plísně na ostění vás navíc můžou pěkně potrápit i zdravotně.

Praktická funkce parapetu vás nepřekvapí

Parapety jsou vyráběny z různě odolných materiálů, ale vždy mají ochránit zdivo a zamezit pronikání srážkové a jiné vlhkosti do něj. Raději ani nezvažujte, že byste parapety k oknům nedávali. Jsou důležité zvenku i zevnitř.

Venkovní parapety jsou nejčastěji z hliníku. Díky široké nabídce laků se ale nemusíte spokojit s jejich šedou fádní barvou. Extrudované nebo tažené hliníkové parapety jsou vysoce odolné i při velké zátěži a jen tak se nepoškodí.

Vnitřní parapety se vyrábějí nejčastěji z plastu nebo vlhkuodolné dřevotřísky. Oba materiály se na závěr potahují laminátem s vámi vybraným vzorem. Parapety jsou díky němu otíratelné.

 


 • Komerční budova, Kostky Pb, Příbram

  Komerční budova
  Kostky Pb, Příbram

 • Komerční budova, Czech Computer s.r.o., Příbram

  Komerční budova
  Czech Computer s.r.o., Příbram

 • Veřejná budova, Mateřská škola, Jince

  Veřejná budova
  Mateřská škola, Jince

 • Bytový dům, SVJ Kordačova, Kladno

  Bytový dům
  SVJ Kordačova, Kladno

ostatní reference