Víte, co obnáší výroba špaletových oken?

Váháte, zda jsou pro vás špaletová okna ideální volbou?

Špaletová okna jsou neodmyslitelně spjatá se starými budovami či historickými objekty. Tento fakt však v někom může vyvolávat negativní pocity spojené s chladem a průvanem, jež tato místa častokrát prostupuje. Pokud vás od pořízení špaletových oken odrazuje právě tohle, hoďte své obavy za hlavu. Díky moderním technologiím je současná výroba špaletových oken natolik přesná, že uživateli zajistí maximální komfort, jako u jiných typů oken.

Výběr materiálu je klíčový

Aby mohla okna sloužit opravdu dobře, a to po dlouhá léta, je zapotřebí používat k jejich výrobě co nejkvalitnější suroviny. Ideální volbou je v tomto případě smrkové či borovicové dřevo. To má jednak potřebné vlastnosti, a navíc je snadno dostupné, což se ve výsledku pozitivně odráží na koncové ceně špaletových oken.

Co se týče samotné výroby, vše je dost podobné jako u dřevěných oken. Opět je totiž převážná část výroby v režii moderních strojů, které z velkých dřevěných hranolů vytvoří potřebné části určitých rozměrů, s nimiž se nadále pracuje. Během výrobního procesu je nutno dbát, aby nedošlo k pokroucení dřeva vlivem prudkého nárůstu vlhkosti, tudíž se v hale udržuje vlhké klima konstantně.

Vše je promyšleno do posledního detailu

Výborné izolační vlastnosti i dlouhá životnost špaletových oken jsou výsledkem dlouhé a tvrdé práce mnoha návrhářů a techniků, kteří se podíleli na vývoji ideálního profilu. Přesné parametry jednotlivých součástí se následně zadají do počítačových programů propojených s CNC stroji, čímž započne samotná výroba.

Skutečně milimetrová přesnost je zde nezbytná, jinak by do sebe jednotlivé součástky ve výsledku nezapadaly. Posléze přichází na řadu další úpravy, jako hoblování či frézování, díky čemuž se doladí jednotlivé konstrukční detaily. Bez tohoto by okna neměla tak vynikající tepelně i zvukově izolační vlastnosti. My konkrétně nabízíme dva typy vzhledu oken:

· Klasický oblý tvar okenních křídel

· Ozdobně frézovaný vnější profil

Povrchová úprava dřeva nesmí chybět

Jelikož dřevo patří mezi choulostivé materiály, které snadno podlehnou vlhkosti a povětrnostním vlivům, je jeho povrchová úprava nezbytná. V případě dřevěných špaletových oken se jedná o tyto kroky:

1. Hloubková impregnace – brání proniknutí vlhkosti do dřeva, čímž současně zamezuje i vzniku hniloby a plísní.

2. Namočení do barevného základu – připravuje povrch na nános ochranné lazury. V této fázi barevné pigmenty perfektně proniknou do pórů dřeva.

3. Ochranná lazura- zajišťuje odolnost vůči povětrnostním vlivům a mechanickému poškození.

Na závěr přichází osazení sklem a drobné úpravy

Když je okenní rám připraven, je třeba do něj vložit seřiditelné kování. Právě to zaručuje pohodlnou manipulaci s okny – uživatel si sám reguluje přítlak okna. Pro samotné zasklení špaletových oken se používají dvojskla s plastovým distančním rámečkem. Právě tato speciální konstrukce vám zajistí maximální pohodlí – žádný průvan, ale naopak příjemné teplíčko.

Dřevěná špaletová okna lze umístit nejen na historické budovy, ale klidně se hodí i na moderní stavby. Podle jejich umístění se následně volí různé doplňky a ozdobné prvky. Tohle všechno následně ovlivňuje celkovou částku, jež zákazník zaplatí. Pokud vás zajímá, jaký mají špaletová okna ceník, využijte naši online kalkulačku.

 


  • Komerční budova, Kostky Pb, Příbram

    Komerční budova
    Kostky Pb, Příbram

  • Komerční budova, Czech Computer s.r.o., Příbram

    Komerční budova
    Czech Computer s.r.o., Příbram

  • Veřejná budova, Mateřská škola, Jince

    Veřejná budova
    Mateřská škola, Jince

  • Bytový dům, SVJ Kordačova, Kladno

    Bytový dům
    SVJ Kordačova, Kladno

ostatní reference