Kdy se zajímat o okna

V jaké fázi stavby nebo rekonstrukce je vhodné zajímat se o nová okna?

Ať už jde o výměnu oken při rekonstrukci objektu nebo o osazení nových oken do novostavby, je vhodné začít s řešením určitě hned ve fázi projektu.

Při stavbě nebo rekonstrukci se také rozhodujete o tom, kde budou rozvody elektřiny nebo zda ponecháte příčku mezi místnostmi. Uvažujte o oknech se stejnou zodpovědností.

Pokud si dopředu vytvoříte detailní dokumentaci, vyhnete se možným problémům. Při výběru oken totiž nebudete řešit jen jejich kvalitu nebo izolační vlastnosti. Musíte řešit jejich velikost a tvar, také mechanické upevnění, utěsnění, napojení parapetů nebo vodicích lišt.

Okna volte podle typu zdí

Je potřeba zohlednit i to, z jakého stavebního materiálu je zeď, do které budete okna osazovat. Jiná okna budete volit do paneláku a jiná do dřevostavby.

Správná velikost oken se vyměřuje dvěma hlavními postupy:

 1. První používanou metodou je výroba okna podle odečtů z uvedených rozměrů otvorů ve stavební dokumentaci. Metoda je vhodná zejména u zděných staveb a dřevostaveb. A je možná samozřejmě jen tam, kdy je dostupná dokumentace.
 2. Druhá metoda spočívá ve výrobě oken podle zaměřených stavebních otvorů. Jedná se o častější metodu, upřednostňovanou zejména u výměny oken při rekonstrukcích. Pokud se s dodavatelem nedohodnete smluvně jinak, zodpovídá za správné zaměření a stanovení velikosti okna on.

V Oknoplastiku vám ale se vším rádi pomůžeme. Používáme programy, které na základě dat o velikosti otvoru, typu skla, skladby zdi a jiných vyhodnotí a navrhnou nejlepší osazení.

 


 • Komerční budova, Kostky Pb, Příbram

  Komerční budova
  Kostky Pb, Příbram

 • Komerční budova, Czech Computer s.r.o., Příbram

  Komerční budova
  Czech Computer s.r.o., Příbram

 • Veřejná budova, Mateřská škola, Jince

  Veřejná budova
  Mateřská škola, Jince

 • Bytový dům, SVJ Kordačova, Kladno

  Bytový dům
  SVJ Kordačova, Kladno

ostatní reference