Jak probíhá montáž okenních parapetů

Zjistěte, co vás čeká

Není žádným tajemstvím, že nedílnou součást každého okna tvoří venkovní a vnitřní parapety. Pokud vás čeká jejich výměna, anebo dokončuje stavbu vašeho vysněného domku, jistě vás zajímá, jak montáž parapetů probíhá. Naštěstí jsme tu my a naše Poradna, kde vám řekneme všechno důležité.

Rovný povrch je základ

Nejprve se zaměříme na montáž venkovních parapetů. Zde je nejdůležitější příprava podkladu, který musí být zbaven všech nerovností a nečistot. Plocha podkladu by měla mít posléze sklon od okenního rámu, a to konkrétně 5 – 7 stupňů, jinak by parapet držel vodu. Taktéž nesmí chybět ani postranní rýhy ve zdivu, kde bude parapet umístěn. Následně, je-li to nutné, přichází na řadu úprava délky parapetu a ošetření jeho bočních stran.

Samotná montáž bývá prováděna pomocí nízkoexpanzní montážní pěny. Po vsazení je nutné parapet minimálně po dobu 15 minut zafixovat, aby zůstal pevně na svém místě. Když pěna zatvrdne, je třeba ještě vyplnit spáry mezi parapetem, okenním rámem a zdivem. Na závěr už jen zbývá strhnout ochranou fólii, kterou bývají nové parapety opatřeny. To však dělejte vždy až po té, co jsou dokončeny všechny zednické práce, aby nedošlo k poškrábání parapetů. 

Pozor na vlhkost

U montáže vnitřních parapetů platí stejná pravidla, co se týče přípravy podkladu, jako když montujete venkovní parapety. Jediný rozdíl spočívá ve sklonu, který by měl být mírnější, konkrétně 2 – 4 stupně. Podklad by měl být cca 2,5 centimetru pod okenním rámem, přičemž je nutné parapet zasunovat právě pod rám, aby nemohlo dojít k jeho vytvržení ven. Je naprosto zásadní, aby podklad nebyl vhký a zdivo bylo opravdu vyzrálé, jinak hrozí znehodnocení parapetu.

Před montáží je třeba všechno důkladně přeměřit a případně upravit délku parapetu. K tomu poslouží nástroje jako přímočará či pokosová pila. Je důležité začít řezat od strany, jež bude umístěna v interiéru, aby nedošlo k nevzhlednému odštípnutí materiálu a hrany se poté osadí plastovými krytkami. Pro lepení perfetně poslouží opět nízkoexpanzní montážní pěna. Na závěr už zbývá jen utěsnění spár stejně jako u venkovních parapetů a je hotovo. Pro spáru mezi zdivem a parapetem se používá akrylátový tmel a mezi okenním rámem a parapetem zase silikon.


 


  • Komerční budova, Kostky Pb, Příbram

    Komerční budova
    Kostky Pb, Příbram

  • Komerční budova, Czech Computer s.r.o., Příbram

    Komerční budova
    Czech Computer s.r.o., Příbram

  • Veřejná budova, Mateřská škola, Jince

    Veřejná budova
    Mateřská škola, Jince

  • Bytový dům, SVJ Kordačova, Kladno

    Bytový dům
    SVJ Kordačova, Kladno

ostatní reference