Jak předejít úniku tepla z domu?

Jak účinně zabránit tomu, abychom o peníze zaplacené za topení zbytečně nepřicházeli?

Než začnete hledat řešení úniku tepla, nechte si od odborníků provést tzv. energetický audit budovy, jenž odhalí, kudy teplo z domu odchází nejvíce. Zpravidla za největší tepelné ztráty mohou především stará dřevěná okna, vchodové dveře, střecha a obvodové zdivo.  

Okna propouští nejvíce tepla

Především přes stará okna uniká nejvíce tepla, podle odborníků se jedná až o 40 %. Rozhodnout se můžete buď pro finančně méně náročné řešení v podobě těsnicích pásků, nebo na okno nalepíte úspornou energetickou fólii. Fólie dokáže energetické ztráty snížit až na 65 %, což se rovná celkové energetické úspoře ve výši 20 %. Její propustnost je 70 %, takže přes ni dobře uvidíte ven, a navíc zachytí až 95 % UV záření. Finančně náročnější, ale účinnější je výměna vnějších skel za izolační dvojskla.

Díky plastovým oknům snížíte rozpočet na vytápění až o 60 %

Výše jmenovaná řešení jsou pouze dočasná. Dříve nebo později se rozhodnete pro kompletní výměnu a svůj dům opatříte plastovými okny nebo dřevěnými okny - eurookny, která jsou v boji proti tepelným ztrátám nejúčinnější. Nová okna vám ušetří až 60 % nákladů na vytápění. Nejlepší izolační účinky nabízejí okna s více komorami a více skly. Kvalitní plastová okna dokážou zamezit nejen úniku tepla, ale také eliminovat hladinu hluku přicházející zvenku.

Vchodové dveře jako tepelný most

Také vchodové dveře jsou ideálním únikem pro teplo. Pokud doma nemáte zádveří, měli byste mít alespoň kvalitní dveře. Úniku tepla zabráníte tím, že ke starým dveřím pořídíte dostatečně vysoký práh nebo je opatříte těsnicími lištami s kartáčkem.

Mnohem účinnější je však investice do nových vchodových dveří, která se vám skutečně brzy vrátí. V současnosti se vchodové dveře nejčastěji vyrábějí z plastu nebo hliníku. Kvůli bezpečnosti mohou být osazeny bezpečnostním zámkem a v případě požadavku na prosklení trojitým bezpečnostním sklem.

Zateplete strop, obvodové zdi i podlahu

Teplo z domu uniká i přes tyto části. Izolace obvodových stěn není tak náročná, jak se na první pohled zdá. Využít můžete buď silný pěnový polystyrén, nebo minerální vatu o tloušťce nejméně 20 centimetrů. Pokud jste dost zkušení, můžete se do zateplování pustit sami nebo se poradit s odborníky.

Zejména staré domy mají izolační vrstvu mezi stropem a půdou nedostatečnou. Ideálním řešením je zafouknout vzduchové výplně izolantem nebo minerální vatou, díky které budou stěny dostatečně dýchat. Druhou možností je kompletní zateplení střechy, což je finančně náročnější, ale zároveň se vám otvírá možnost z neútulného podkroví vybudovat obyvatelný prostor.

Pokud máte podsklepený dům, můžete izolaci podlahy provést tak, že na strop sklepa přilepíte izolační desky. V opačném případě se budete muset pustit do izolace podlahy.

Dobře zateplený dům vás sice bude stát určité finanční výdaje, ale ty se vám brzy vrátí a vy si chladné zimy budete užívat v teple svého domova.

 


  • Komerční budova, Kostky Pb, Příbram

    Komerční budova
    Kostky Pb, Příbram

  • Komerční budova, Czech Computer s.r.o., Příbram

    Komerční budova
    Czech Computer s.r.o., Příbram

  • Veřejná budova, Mateřská škola, Jince

    Veřejná budova
    Mateřská škola, Jince

  • Bytový dům, SVJ Kordačova, Kladno

    Bytový dům
    SVJ Kordačova, Kladno

ostatní reference