Jak poznat kvalitní dřevěná okna

Jakou roli hraje volba dřeviny?

Za kvalitou a životností dřevěných eurooken stojí především povrchová úprava, výrobní materiál, tedy použité dřevo, konstrukce okna, ale také správná montáž.

Volba dřeviny

Pro výrobu oken se nejčastěji používá smrk, který sice patří mezi měkčí a méně odolné dřeviny, ale je zároveň lehký, pružný a v suchém prostředí i trvanlivý. Díky jeho světlé barvě a jednotné kresbě se snadno upravuje do mnoha odstínů. Pro nižší obsah pryskyřice nehrozí její výron jako například u borovice. Borovice má však díky pryskyřici delší životnost. Jako ideální dřevina se pro výrobu oken jeví modřín, který je polotvrdý, pevný, trvanlivý a zaujme svojí kresbou.

Z listnatých stromů se používá především dub, a to kvůli odolnosti, tvrdosti i pružnosti. U tohoto dřevěného okna je však nutné počítat s vyšší pořizovací cenou než u tradičních oken. Z exotických dřev je nejvíce zastoupený malajský dub – meranti, který je odolný proti povětrnostním vlivům, houbám i plísním. Z hlediska vlastností se podobá dubu, ale jeho cena je nižší.

Setkat se můžete i s dřevem označovaným jako thermowood. Jedná se o materiál, který prošel řízenou úpravou v horkém a vlhkém prostředí při vyšších teplotách než 200 °C. Díky tomu se posílily jeho fyzikální i mechanické vlastnosti. Dřevo je odolnější, trvanlivější a díky napuštění olejem i snadno udržovatelné.

Nevyrábí se přímo z masivu, ale z dřevěných hranolů

Pro výrobu dřevěných oken se nepoužívá přímo masiv (kromě historických replik oken), ale vrstvené eurohranoly, které vyrovnávají přirozené pnutí dřeva a zvyšují pevnost v tlaku a tahu. I z levnějších měkčích dřevin tak může vzniknout velmi kvalitní a odolný materiál vhodný pro výrobu oken.

Okenní konstrukce

Konstrukce okna se podepisuje na jeho údržbě. Díky zaobleným hranám se na povrch lépe nanáší lak a mírný sklon vodorovných vnějších ploch eliminuje zadržování vody. Spodní stranu by měla chránit hliníková lišta. Kvalitní výrobci oken nedopustí, aby v konstrukci byla jakákoliv zásadní chyba. Proto při výběru nových oken vsaďte na spolehlivé společnosti.

Kvalitu oknu dodává i povrchová úprava, která se nanáší v několika krocích. Okna jsou nejdříve hloubkově impregnována proti houbám a škůdcům, dále se nanáší barevný základ a nakonec ochranná vrstva, lazura nebo lak. Pokud je povrchová úprava skutečně kvalitní, vydrží až po dobu pěti let prakticky v nezměněné podobě (nedojde-li k výraznému mechanickému porušení celistvosti povrchu).

 


  • Komerční budova, Kostky Pb, Příbram

    Komerční budova
    Kostky Pb, Příbram

  • Komerční budova, Czech Computer s.r.o., Příbram

    Komerční budova
    Czech Computer s.r.o., Příbram

  • Veřejná budova, Mateřská škola, Jince

    Veřejná budova
    Mateřská škola, Jince

  • Bytový dům, SVJ Kordačova, Kladno

    Bytový dům
    SVJ Kordačova, Kladno

ostatní reference