Základní pojmosloví, které se vyplatí ovládat při výběru oken

Jaké parametry lze sledovat u oken? Výška a váha to asi nebudou, takže které?

Nyní vás asi překvapíme. Výška a váha totiž mají velice důležitou roli.

Rozměry jsou u okna nejdůležitější ve chvíli, kdy jsou vyměřovány. Špatně stanovené míry oken ve spojení s nesprávným osazením mohou vést až k promrzání zdiva, rosení oken či podobným jiným problémům. Nejlepší je spolehnout se na dlouholeté zkušenosti odborníků, třeba na nás v Oknoplastiku.

Váha je zase důležitým ukazatelem správného osazení okna kováním, plastem, výztuhou.

A co patří mezi hlavní charakteristiky okna? Představíme si je pomocí malého slovníčku.

Profil – profil je tyč, ze které se jejím nařezáním a následným svařením do odpovídajícího tvaru a požadované velikosti vytvoří rám a křídlo okna, tedy jakási páteř vašeho okna.

Komory – jedná se skutečně o malé komory v profilu okna. Každý profil jich má nějaký počet. Můžete se setkat s okny 5komorovými i 8komorovými.

Stavební hloubka – tento pojem překvapivě neodkazuje k hloubce usazení okna do stavebního otvoru. Určuje se jím tloušťka okenního profilu, měřená mezi interiérem a exteriérem.

Součinitel tepla – jeho hodnota udává, jak moc brání sklo, okenní rám nebo celé okno úniku tepla. Čím nižší je hodnota součinitele tepla bližší nule, tím lépe.

Materiál – tuto položku jsme přidali zejména proto, abyste se při čtení zamysleli nad tím, že materiál oken je také důležitý faktor. A že u nás v republice nemáme jen kvalitní plastová okna, ale taky dřevěná, hliníková či dřevohliníková.

 


 • Komerční budova, Kostky Pb, Příbram

  Komerční budova
  Kostky Pb, Příbram

 • Komerční budova, Czech Computer s.r.o., Příbram

  Komerční budova
  Czech Computer s.r.o., Příbram

 • Veřejná budova, Mateřská škola, Jince

  Veřejná budova
  Mateřská škola, Jince

 • Bytový dům, SVJ Kordačova, Kladno

  Bytový dům
  SVJ Kordačova, Kladno

ostatní reference