Výběr plastových oken

Chceme si pořídit plastová okna, jak je ale máme vybrat? Podle čeho, nebo co vlastně máme porovnávat?

Rozhodli jste se pořídit si plastová okna. V takovém případě budete mít opravdu široký výběr.

Na začátku se to může zdát jako velká výhoda. Nabídka převyšuje poptávku a firmy se vás budou snažit jako zákazníka získat pro sebe. Budou se předhánět v cenové nabídce.

Nenechte se ale zlákat cenovou nabídkou, která bude oproti ostatním nabídkám příliš výhodná. Za každou takovou se totiž skrývají často problémy

Vaše vysněná okna by měla projít několika síty. Podle čeho byste měli okna vybírat? Následující body by vám měly ve vašem tápání pomoci.

Základní výběr plastových oken

 • Firma – je nejlépe zároveň výrobcem oken a zajišťuje montáž svého zboží. O tom, co se může po nekvalitní montáži oken stát, jsme už v poradně Oknoplastiku psali.
 • Profil okna – pro běžného smrtelníka velká neznámá. Profil je tyč, ze které se po rozřezání okno sestaví. U profilů rozlišujte těsnění. Na výběr budete mít dorazové těsnění (dvě těsnicí roviny) nebo středové těsnění (tři těsnicí roviny). Preferujte středové těsnění.
 • Stavební hloubka – optimální stavební hloubka profilů se uvádí 73–80 mm. Při této stavební hloubce dosáhnete dostatečné izolace za odpovídající cenu.
 • Sklo – na výběr dostanete mezi dvojskly nebo trojskly. Sledujte u nich především součinitel prostupu tepla sklem. Pro izolační dvojsklo je standardem hodnota Ug = 1,1 W/m2K a pro izolační trojsklo hodnota Ug = 0,7 nebo 0,6 W/m2K. V Oknoplastiku vám nabídneme plastová okna s izolačními trojskly dokonce s hodnotou 0,5 W/m2K.  
 • Kování – u otvíravě sklopných a otvíravých oken by mělo být kování celoobvodové, doplněné uzamykatelnými body, tzv. kameny. Samozřejmostí dnes už bývá čtvrtá poloha kliky, tedy mikroventilace.

Pokud si budete nechávat nacenit plastová okna včetně montáže, nechte si zahrnout do nabídky také okenní doplňky, které byste chtěli. Budete tak mít kompletní servis od jedné firmy.

Okenní doplňky

 • Parapety – pravděpodobně budete vybírat vnitřní i venkovní. Záleží na materiálu, barvě a u venkovního parapetu také na provedení (tažený či ohýbaný).
 • Žaluzie a rolety – u obou můžete vybírat interiérové i exteriérové provedení. Jen na vás je opět výběr barvy a použitého materiálu.
 • Okenní či dveřní sítě – pokud se nevyžíváte v boji s otravným hmyzem, jsou sítě skvělou volbou.

Záruka

Standardem je v dnešní době záruka na okna 5 let. Některé firmy vám nabídnou za poplatek prodloužení záruky. My v Oknoplastiku vám nabízíme záruku na plastová okna až 40 let. Proč? Protože věříme tomu, že údržbou oken předejdete jejich předčasné nefunkčnosti. Stačí jen dodržovat pravidelné servisní prohlídky.

 


 • Komerční budova, Kostky Pb, Příbram

  Komerční budova
  Kostky Pb, Příbram

 • Komerční budova, Czech Computer s.r.o., Příbram

  Komerční budova
  Czech Computer s.r.o., Příbram

 • Veřejná budova, Mateřská škola, Jince

  Veřejná budova
  Mateřská škola, Jince

 • Bytový dům, SVJ Kordačova, Kladno

  Bytový dům
  SVJ Kordačova, Kladno

ostatní reference