Na co si dávat pozor při výběru oken

Na co bychom si měli dát pozor při výběru oken?

Dejte si pozor hlavně na výrobce a montážní firmu.

Takovou odpověď jste nečekali? Když ono i kvalitní okno může padnout za oběť špatné montážní firmě. O tom jsme v Oknoplastiku napsali už samostatný článek. Určitě si ho přečtěte.

Podíváme se ale na to, co vás skutečně zajímá. S čím vším se můžete v charakteristice oken setkat? A co byste měli při výběru oken skutečně zohledňovat?

Počet komor

Pokud máte vyřešenou otázku ověřeného dodavatele, zaměřte se na tepelně-izolační vlastnosti okna. Doba, kdy se vyzdvihovala okna s co nejvíce komorami, je pryč. Počet komor už není jasný ukazatel kvality.

Bohužel neplatí jednoduchá teorie, že 5komorové okno bude izolovat 5násobně a 8komorové okno 8násobně. S počtem komor sice stoupají tepelně-izolační vlastnosti oken, ale ne úměrně.

Stavební hloubka profilů

Vhodnější je zajímat se o stavební hloubku profilových systémů. Jako optimální se v poměru cena versus kvalita uvádí stavební hloubka 73–80 mm. To spojení optimální hodnota je důležité. Můžete koupit okno s co nejvíce komorami a s co největší stavební hloubkou, ale i zde platí, že s každou vyšší hodnotou stoupá také cena.

Hodnota součinitele tepla

Součinitel prostupu tepla najdete skrytý pod označením U. Čím nižší je hodnota, tím lépe. Opět jde ale o kompromis mezi cenou a mírou tepelně-izolačních vlastností.

Mikroventilace a bezpečnost

U okna budete pravděpodobně požadovat režim mikroventilace. Případně letní a zimní režim ventilace. Pamatujte ale na to, že co je na jedné straně výhoda, může být na straně druhé nevýhoda.

Mikroventilace snižuje bezpečnost oken proti jejich otevření zvenku.
Ptejte se tedy i po bezpečnostních prvcích oken. Většinou je najdete pod označením bezpečnostní body nebo bezpečnostní kameny.

Údržba a životnost

Údržba úzce souvisí s životností oken. Náročnost na údržbu je jiná u plastových a jiná u dřevěných oken. Dřevěná vyžadují více péče, jedinečnou kresbu dřeva ale nenapodobíte.

Budete tedy pravděpodobně bojovat sami se sebou – dřevěná okna s vynaložením jistého času na jejich údržbu, nebo pohodlí s plastovými okny?

Barvy a dekory

Plastová okna umí svým vzhledem také potěšit. U nás v Oknoplastiku můžete vybírat i z dekorů dřeva nebo barevných folií.

Samozřejmě i u dřevohliníkových a dřevěných oken jsou vám k dispozici široké vzorníky barev a dekorů. Jen si vybrat.

 


 • Komerční budova, Kostky Pb, Příbram

  Komerční budova
  Kostky Pb, Příbram

 • Komerční budova, Czech Computer s.r.o., Příbram

  Komerční budova
  Czech Computer s.r.o., Příbram

 • Veřejná budova, Mateřská škola, Jince

  Veřejná budova
  Mateřská škola, Jince

 • Bytový dům, SVJ Kordačova, Kladno

  Bytový dům
  SVJ Kordačova, Kladno

ostatní reference