Jak vypadá izolační dvojsklo

Vybrali jsme si konečně nová okna a mají tzv. dvojskla. Co to znamená?

Každé okno je zaskleno nějakým druhem skla. Může to být sklo jednoduché, ale i seskládané z více skleněných, a dokonce různě upravených desek.

Složení izolačního dvojskla:

 1. Sklo – když je řeč o okně, předpokládáte správně, že jeho valnou většinu bude tvořit sklo. Izolační dvojsklo tvoří dvě skleněné tabule. Šířka jedné tabule je nejčastěji 4 nebo 6 mm.

  Pokud byste hledali informaci o šířce skla v popisu okna u výrobce, nejdete ji v trojici čísel, která vypadá třeba takto 4-16-4. Čtyřka na první a třetí pozici představuje šířku skel, číslo 16 potom šířku meziprostoru v milimetrech mezi těmito skly.

 2. Distanční rámeček – tabule skla jsou po svém obvodu odděleny, respektive spojeny tzv. distančním rámečkem. Jedná se o tenký, nejčastěji plastový proužek, umístěný mezi těmito skleněnými deskami.

  Dříve se distanční rámeček vyráběl z hliníku, ale pro zlepšení izolačních vlastností oken se dnes používá plastový. Úniky tepla se tak snížily o celou polovinu.

 3. Meziprostor – mezi tabulemi skla vzniká na šířku distančního rámečku prostor, který je vyplněn vzácným plynem.

 4. Vzácný (inertní) plyn – meziprostor mezi skly je vyplněn vzácným plynem, kterým je nejčastěji argon nebo krypton. Díky těmto plynům s nízkou tepelnou vodivostí lze u oken dosáhnout vynikajících izolačních vlastností.

 


 • Komerční budova, Kostky Pb, Příbram

  Komerční budova
  Kostky Pb, Příbram

 • Komerční budova, Czech Computer s.r.o., Příbram

  Komerční budova
  Czech Computer s.r.o., Příbram

 • Veřejná budova, Mateřská škola, Jince

  Veřejná budova
  Mateřská škola, Jince

 • Bytový dům, SVJ Kordačova, Kladno

  Bytový dům
  SVJ Kordačova, Kladno

ostatní reference