Jak správně pečovat o interiérové dveře?


Jak pečovat o interiérové dveře z masivu, o prosklené stěny a dveře z lamina?

Pravidelná údržba interiérových dveří prodlužuje jejich životnost, ale také zachovává jejich krásný vzhled. Čištění je vždy nutné přizpůsobit typu povrchu, protože každý výrobní materiál s sebou nese jiné nároky na postupy čištění i čisticí přípravky.

Péče o dveře s laminátovým a dýhovým povrchem

Dveře s laminátovou úpravou jsou odolné proti běžnému zašpinění a v případě potřeby snesou intenzivnější čištění než levné interiérové dveře potažené fólií. K údržbě se používá mokrý nebo vlhký hadřík, na který můžete v případě silného znečištění nanést i malé množství saponátu. Po vyčištění nezapomeňte dveře dosucha vytřít.

Při čištění dýhovaných dveří postupujte velmi opatrně. Dýha je v podstatě přírodní dřevěná deska aplikovaná na dveřích. Proto se při údržbě vyvarujte většího množství vody, které by se do dýhy mohlo vsáknout. To by mělo za následek nevratné pokroucení materiálu. Dveře utírejte jen mírně vlhkým hadříkem, a pokud je to nezbytně nutné, použijte opravdu malé množství mýdlového čističe. Povrch následně ošetřete prostředkem pro leštění dřevěných povrchů, který obsahuje silikon nebo včelí vosk.

Interiérové prosklené dveře čistěte jako celek

Abyste předešli vzniku map, je nutné prosklené stěny s dveřmi čistit jako celek. Nejvhodnějším materiálem je utěrka z mikrovlákna namočená do horké vody nebo speciálního čističe na sklo. Další variantou je čištění speciálními vlhčenými ubrousky z papíru nebo netkané textilie. Po mokré údržbě dveře nezapomeňte vyleštit. Při mytí pískovaného skla používejte minimální množství vody, předejdete tak vzniku map. Stejně jako u skla bez pískovaného povrchu, používejte utěrku z mikrovlákna, a i kdybyste potřebovali vyčistit jen malou část dveří, je potřeba je čistit jako celek. Na závěr sklo vyleštěte suchým hadříkem.

Dřevěné interiérové dveře nesnášejí vodu

Masivní interiérové dveře patří mezi nejkrásnější, ale zároveň jsou nejnáročnější na údržbu. Dřevo se totiž s vodou „nesnáší“. Pokud je nutné dveře vodou čistit, používejte jen jemný mýdlový roztok a utěrku spíše sušší. Pro pravidelnou údržbu je nejlepší sáhnout po speciálních přípravcích určených na péči o masivní nábytek. V případě, že byste dveře hrubě poškodili, například poškrábali, nezbude vám nic jiného, než je zbrousit a přelakovat.

Obecné zásady údržby interiérových dveří

  • Vyhněte se abrazivním čisticím prostředkům (pískům) a prostředkům na bázi chlóru.
  • Nepoužívejte kartáče ani hrubé strany houbiček.
  • Nenechte dveře nasáknout vodou.
  • Na dýhové dveře používejte mýdlové roztoky, na fólie a lamináty saponáty.
  • Na mytí skla používejte prostředky pro čištění skel přímo určené.
  • Jednou za rok dopřejte péči také pantům a kování: suchým hadříkem je zbavte nečistot a následně použijte speciální olej proti korozi.

Při čištění dveří postupujte raději opatrně a čisticí prostředky vybírejte podle typu povrchu. Pravidelná péče se odrazí na dlouhé životnosti. Přečtěte si o tom, jak vybrat interiérové a vchodové dveře.

 


  • Komerční budova, Kostky Pb, Příbram

    Komerční budova
    Kostky Pb, Příbram

  • Komerční budova, Czech Computer s.r.o., Příbram

    Komerční budova
    Czech Computer s.r.o., Příbram

  • Veřejná budova, Mateřská škola, Jince

    Veřejná budova
    Mateřská škola, Jince

  • Bytový dům, SVJ Kordačova, Kladno

    Bytový dům
    SVJ Kordačova, Kladno

ostatní reference