Jak seřídit plastová okna?

Jak seřídit okna na zimu a léto a co dělat, když se okno samovolně zavírá?

Plastová okna, stejně jako dveře, patří mezi velmi namáhané části domu. Každý den je otevíráme i několikrát, a tak se může po čase stát, že potřebují seřídit. Okna seřizujte minimálně dvakrát ročně. Před začátkem léta i zimy je potřeba změnit přítlak. V případě, že se okno samovolně zavírá, je potřeba jej správně seřídit. Jak na to?

Mějte po ruce dokumentaci

Seřízení oken zvládne šikovný kutil provést sám, ale pokud si na to netroufáte, obraťte se na nás. Jestliže se do seřizování pustíte sami, mějte při ruce dokumentaci od výrobce a postupujte podle návodu. Ujistěte se, že zásah, který chcete provést, není v rozporu se zárukou.

Jak změnit přítlak

Přítlak okna, tedy to, jak moc bude těsnit, se mění na začátku zimy a léta. Změnit jej můžete ručně za pomoci imbusového klíče nebo klíče č. 10. Záleží na typu okna.

 • Nejprve okno otevřete.
 • Po jeho obvodu uvidíte seřizovací čepy.
 • Pro silnější přítlak, který je potřeba především v zimě, otočte standardním válcovitým čepem do vodorovné polohy. Imbusovým čepem otočte směrem k těsnění.
 • V létě může být přítlak okna slabší. Standardním čepem otočte do svislé polohy, imbusovým čepem otočte směrem od těsnění.

Jak opravit samovolné dovírání

K samovolnému dovírání může dojít u levných plastových oken, které jste si namontovali sami. U oken osazených odborníky by k tomuto problému dojít nemělo.

Proč k dovírání dochází

Na vině mohou být dvě příčiny.

 1. Dilatační změna stavby – novostavba ještě nějaký čas pracuje, takzvaně si sedá. A právě kvůli tomu může dojít k samovolnému dovírání. Odborná firma většinou společně s montáží nabízí i jedno seřízení po půlroce od montáže zdarma. Seřízení se provádí pomocí okenních pantů.
 2. Špatná montáž – okno může být usazeno ve špatné rovnováze a jediným řešením je bohužel celou montáž provést znova.

Okno, které dře ve spodní části

Pokud dře okno ve spodní části, je potřeba jej seřídit výškově směrem nahoru. Sundejte krytku spodního pantu, vsuňte do něj imbusový klíč a klíčem otáčejte ve směru hodinových ručiček. Křídlo okna se takto začne zvedat.

Okno dře v horní části

V případě, že dře okno o horní část, je na vině jeho zvedání. Je tedy nutné je vrátit dolů do původní polohy. Seřízení se provádí na horním pantu. Imbusový klíč vsuňte do pantu, otočte jím proti směru hodinových ručiček a okno suňte dolů.

Správné seřízení okna má zejména v zimě vliv na spotřebu energie při vytápění.

 


 • Komerční budova, Kostky Pb, Příbram

  Komerční budova
  Kostky Pb, Příbram

 • Komerční budova, Czech Computer s.r.o., Příbram

  Komerční budova
  Czech Computer s.r.o., Příbram

 • Veřejná budova, Mateřská škola, Jince

  Veřejná budova
  Mateřská škola, Jince

 • Bytový dům, SVJ Kordačova, Kladno

  Bytový dům
  SVJ Kordačova, Kladno

ostatní reference