Jak lze zabezpečit okna?

Jak dokážou kvalitní okna zabránit vloupání?

U oken se můžete setkat s různými bezpečnostními prvky. Některé mohou být v základní ceně vašeho okna, jiné si můžete pořídit za příplatek. Oproti bezpečnostním dveřím, které jsou jako bezpečnostní přímo konstruovány, je to tedy velký rozdíl.

Co všechno může u vašich oken pomoci zabezpečit váš majetek?

Bezpečností body/kameny – jedná se o několik uzavíracích bodů po obvodu okna, které zamezují vypáčení okna. Čím vyšší je počet těchto uzavíracích bodů, tím vyšší je třída zabezpečení okna. Jedná se o bezpečnostní prvek, který je součástí okna již z výroby. Myslete na něj tedy již při koupi okna, nelze ho dokoupit.

Bezpečnostní klika – klika blokuje posouvání okenního kování a zabraňuje zloději v otočení kliky pomocí tyče. Tento bezpečnostní prvek je možné si u oken doplatit, není totiž v jejich standardním provedení. Určitě stojí ale za zvážení. Zejména u oken, která směřují do ulice či do jiného prostoru, ze kterého hrozí vloupání – otevřené zahrady apod.

Bezpečnostní prvky u skla

 • Bezpečnostní fólie na sklo – je asi 0,3 mm silná a bezbarvá. Fólie sice nezabrání rozbití skla, ale zabrání vysypání skleněných úlomků, a tedy i možnému poranění vašich blízkých.
 • Tvrzené sklo – představuje další bezpečnostní úpravu skla. Sklo je díky ní odolné proti prasknutí. Více k tomuto sklu najdete přímo v jednom z dalších článků Poradny Oknoplastiku.
 • Lepené sklo – toto sklo je složené ze dvou skleněných desek, mezi které je umístěna bezpečnostní fólie. Ta může mít různou tloušťku, podle které se určuje míra bezpečnosti daného skla. Praskne-li sklo, nevysypou se střepy z rámu okna. Střepy zůstanou přilepeny k bezpečnostní fólii, která drží sklo pohromadě.

 


 • Komerční budova, Kostky Pb, Příbram

  Komerční budova
  Kostky Pb, Příbram

 • Komerční budova, Czech Computer s.r.o., Příbram

  Komerční budova
  Czech Computer s.r.o., Příbram

 • Veřejná budova, Mateřská škola, Jince

  Veřejná budova
  Mateřská škola, Jince

 • Bytový dům, SVJ Kordačova, Kladno

  Bytový dům
  SVJ Kordačova, Kladno

ostatní reference